Erdoğan, SETA Vakfı Genel Koordinatörü Burhanettin Duran’ı Dışişleri’ne Bakan Yardımcısı atadı

T24 Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılında hazırladıkları raporla “gazetecilerin fişlendiği” üzerinden büyük tepki çeken SETA Vakfı’nın Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran‘ı Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı. Duran, 6 yıl önce de Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olarak atanmıştı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla, Dışişleri Bakan Yardımcılıklarına 3 atama yapıldı. Erdoğan‘ın imzasıyla Dışişleri Hakan Fidan‘ın yardımcılığına Ayşe Berris Ekinci, Nuh Yılmaz ve Burhanettin Duran atandı. 

Burhanettin Duran, hükümete yakınlığıyla bilinen Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi ve Siyaset, Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar (SETA) Vakfı Genel Koordinatörü’ydü. Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olarak atanmıştı.

TIKLAYYIN – SETA “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” raporunda gazetecileri fişledi!


SETA’nın gazeteciler hakkındaki raporu

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), 2019 yılında “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları”

İsmail Çağlar, Kevser Hülya Akdemir ve Seca Toker

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, SETA gazetecileri fişlediği gerekçesiyle tepkilere neden olan raporda “suç unsuru bulunmadığı” gerekçesiyle, “kovuşturmaya yer yok” kararı verdi.

TIKLAYIN – Gazetecileri fişleyen SETA hakkında suç duyurusu

TIKLAYIN – SETA’dan fişleme raporuna gelen tepkiler üzerine açıklama: Gazetecilerin siyasi pozisyonu olması da bunların tespiti de meşrudur

TIKLAYIN – AKP’li Külünk isim vermeden SETA Koordinatörü’ne yüklendi: ABD’yi Suriye’de göreve çağıranlar 15 Temmuz’un failini bilmiyor mu?

Burhanettin Duran kimdir?

1993’te Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1993-2001 arasında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı.
 
Çeşitli üniversitelerde görev yapan Duran, 2006’da doçent ve 2013’te profesör unvanlarını aldı.
 
Halen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyesi. Çok sayıda kitap ve dergide Türk düşünce tarihi, Türk dış politikası, İslamcılık, Avrupa, demokrasi ve sivil toplum konuları üzerine Türkçe ve İngilizce makaleleri bulunan Duran halihazırda SETA genel koordinatörü olarak görev yapmıyordu.
 
Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olarak atanmıştı.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x